til venstre: fagsjef i Arkitektbedriftene; Rasmus Jørgensen. Til høyre: administrerende direktør, Steinar Skjerdingstad

Arkitektur skaper verdi – for hele samfunnet

Når Bygg Reis Deg åpner dørene i oktober 2025, inviterer Arkitektbedriftene til en ny og inspirerende Arkitektpaviljong. Under overskriften Arkitektur skaper verdi skal paviljongen vise hvordan arkitektur bidrar til samfunnsnytte langt utover kroner og øre – med løsninger som skaper bærekraft, trygghet, sosial verdi og livskvalitet.

Arkitektur handler ikke bare om vakre bygg, men om å skape varige verdier for mennesker og samfunn. På årets Bygg Reis Deg tar Arkitektbedriftene med seg denne historien til en storstilt Arkitektpaviljong, der både enkeltkontorer og fellesskapet skal løfte frem gode eksempler på arkitekturens verdi.

Gjennom temaet Arkitektur skaper verdi vil paviljongen synliggjøre:

  • hvordan god arkitektur kan styrke folkehelsen
  • hvordan arkitektur kan bidra til mindre kriminalitet og større sosial inkludering
  • hvordan arkitektur spiller en nøkkelrolle i det grønne skiftet
  • hvordan verdiene i et bygg handler om mer enn økonomiske gevinster

Paviljongen vil bestå av felles utstillingsarealer og egne stands for medlemskontorer, og det arbeides med en rekke aktiviteter, miniforedrag og debatter gjennom messedagene. Det jobbes nå med å utvikle spennende aktiviteter hvor publikum blant annet kan oppleve VR-modeller, installasjoner, prosjekteksempler og treffe arkitekter som gir råd og inspirasjon.

– Bygg Reis Deg som arena

– Bygg Reis Deg er en av de viktigste møteplassene i byggenæringen, og vi ønsker å bruke anledningen til å vise hvilken merverdi arkitektene faktisk skaper for hele samfunnet. Det handler om både sosial bærekraft, økonomisk bærekraft og ikke minst miljømessig bærekraft, sier administrerende direktør i Arkitektbedriftene, Steinar Skjerdingstad.

Inviterer alle arkitektkontorer

Arkitektbedriftene har invitert alle sine medlemskontorer til å delta med egne prosjekter og faglige bidrag inn i paviljongen. Enten man ønsker å stille ut modeller, delta i paneldebatter eller bidra med idéer, er dørene åpne for samarbeid.

Kontorer som du per nå kan møte på paviljongen er:

Hille Melbye Arkitekter, LPO Arkitekter, Nordic office of Architecture, MAD Arkitekter, Strå Arkitekter, Vindveggen Arkitekter.

til venstre: fagsjef i Arkitektbedriftene; Rasmus Jørgensen. Til høyre: administrerende direktør, Steinar Skjerdingstad
Til venstre: fagsjef i Arkitektbedriftene; Rasmus Jørgensen. Til høyre: administrerende direktør, Steinar Skjerdingstad

– Dette er en mulighet til å løfte arkitektrollen frem i lyset på en stor arena. Vi gleder oss til at våre medlemskontorer skal vise frem sine prosjekter og historier i paviljongen, sier Skjerdingstad.

Praktisk informasjon

Bygg Reis Deg arrangeres 15.–18. oktober 2025 på NOVA Spektrum i Lillestrøm. Arkitektpaviljongen blir plassert sentralt i messehallen og er et samarbeid mellom Arkitektbedriftene og medlemskontorene.

Mer informasjon kommer fortløpende på arkitekturskaperverdi.no og byggreisdeg.no.

Arkitektur skaper verdi